پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

سپتیک تانک و قیمت آن
سپتیک تانک و قیمت آن
نوامبر 16, 2021
قیمت سپتیک
نحوه عملکرد سپتیک تانک پلی اتیلن
ژانویه 1, 2022
پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی (پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی) به دلیل وجود مواد آلی، فلزات سنگین و میکروارگانیسم های خطرناک در پساب تولیدی در محیط های صنعتی یکی از ضروری ترین تجهیزات در زمینه تصفیه فاضلاب می باشد. این پکیج در واقع مجموعه ای از فرآیندهای مختلف برای تصفیه فاضلاب شیمیایی است که بسته به نوع آلاینده های موجود در آب با ویژگی های متفاوتی تولید می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی چیست؟

یکی از بزرگترین مشکلات و نگرانی های کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، مصرف زیاد آب در صنعت و ورود مواد آلی و فلزات سنگین و آلاینده های خطرناک به آن است. علاوه بر مصرف بالای آب در کارخانه ها و پالایشگاه ها و وجود مشکلات خشکسالی در نقاط مختلف جهان، پساب تولیدی این مجتمع ها به تهدیدی جدی برای محیط زیست تبدیل شده است.

باکتری‌های موجود در فاضلاب بیمارستانی می‌توانند منشا بسیاری از بیماری‌ها باشند و نفوذ آنها به آب‌های زیرزمینی خطرات بسیاری را به دنبال دارد. برای این منظور پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی به گونه ای طراحی شده است که قبل از ورود این فاضلاب به طبیعت تصفیه شده و آلاینده های خطرناک آن حذف شود.

فاضلاب در محیط های صنعتی و بیمارستانی پس از ورود به پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی، چندین مرحله را طی می کند و در هر مرحله بخشی از آلاینده ها از آن حذف می شود. در نهایت پساب می تواند وارد محیط شود. البته لازم به ذکر است که قابلیت های در نظر گرفته شده برای طراحی تجهیزات در مرحله اول به نوع فاضلاب و مواد آلی و آلاینده های موجود در آن و همچنین میزان پساب تولیدی در محیط بستگی دارد. بنابراین پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی با کارخانه های صنایع غذایی متفاوت است.

تصفیه فاضلابروش تصفیه فاضلاب صنعتی

به طور کلی صرف نظر از نوع فاضلاب تولیدی در صنعت، روش های مختلفی برای تصفیه فاضلاب شیمیایی در این پکیج ها در نظر گرفته شده است که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تصفیه فیزیکی فاضلاب شیمیایی

اولین و یکی از مهم ترین مراحل در تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده از روش های فیزیکی برای حذف آلاینده های جامد در آب است. در هر صنعتی، ذرات جامد بزرگ ممکن است در آب معلق شوند که می‌توانند با فرآیندهایی مانند رسوب زدایی، فیلتراسیون و رسوب شیمیایی حذف و رسوب داده شوند. این مرحله تاثیری در کاهش میزان مواد آلی و آلاینده های شیمیایی خطرناک در فاضلاب ندارد.

تصفیه شیمیایی فاضلاب صنعتی
مخازن و حوضچه های در نظر گرفته شده برای تزریق مواد شیمیایی دومین گام مهم برای حذف آلاینده های شیمیایی در پساب های صنعتی است. نوع ماده شیمیایی که در این مرحله تزریق می شود به فاضلاب و نوع مواد موجود در آن بستگی دارد. به عنوان مثال، در محیط هایی که روغن، گازوئیل و ذرات کلوئیدی در فاضلاب وجود دارد، می توان مواد منعقد کننده را با تزریق از آب جدا کرد. مقدار مواد شیمیایی و دوز آنها به صورت خودکار قابل تنظیم است و مقدار و نوع آنها با توجه به اندازه گیری های انجام شده از PH و غیره تعیین می شود.

تصفیه فاضلاب شیمیایی با روشهای بیولوژیکی
یکی دیگر از مراحل بسیار مهم در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، تصفیه بیولوژیکی می باشد.عبور فاضلاب از بستر لجن در شرایط هوازی و بی هوازی دو روش بسیار پرکاربرد در صنعت تصفیه فاضلاب است که برای هر یک تجهیزات و روش های مختلفی طراحی و ارائه شده است. از جمله این روش ها می توان به تصفیه فاضلاب UASB اشاره کرد که در شرایط بی هوازی مواد آلی موجود در فاضلاب را حذف می کند. شناخته شده ترین روش های تصفیه بیولوژیکی فاضلاب SBR، RBC، ASBR و FBR می باشد که بسته به نوع فاضلاب در طراحی و ساخت پکیج های شیمیایی تصفیه فاضلاب کاربرد دارند.

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

طراحی پکیج فاضلاب صنعتی یا شیمیایی از دقت بسیار بالایی برخوردار بوده و فاکتورها و استانداردهای متعددی برای آن در نظر گرفته شده است. نوع فاضلاب، مقدار BOD، COD، TOC و FOG، نوع آلاینده ها، فلزات سنگین، فاضلاب روغنی و …، میزان فاضلاب تولیدی در بازه های زمانی مشخص، دما، PH و به طور کلی زمینه فعالیت کارخانه یا صنعت در طراحی پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی موثر هستند.

از دیگر موارد بسیار مهم در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی مواد به کار رفته در ساخت اجزا و قطعات مختلف آن می باشد. در ساختار این پکیج ها به طور کلی می توان مخزن، زباله جمع کن مکانیکی، سیستم های لجن گیری، الکتروموتور، تابلو برق، لوله و اتصالات را مشاهده کرد. به دلیل تماس زیاد مخزن با فاضلاب های غنی از آلاینده های شیمیایی، از پروفیل های فلزی کربن فولادی در ساخت بدنه آنها استفاده می شود.

این مخازن به دلیل داشتن پوشش اپوکسی در برابر خوردگی کاملاً مقاوم هستند. البته لازم به ذکر است که بسته به ظرفیت مخزن و میزان پساب تولیدی در صنعت، ممکن است ماده آنها تغییر کند. در تصفیه خانه های کوچک ممکن است از فایبرگلاس برای بدنه مخزن پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی نیز استفاده شود.